Sayın Bakan Yardımcımız Selim DURSUN'un Katılımı ile Genel Müdürlüğümüz Proje Vizyon Toplantısı Gerçekleştirildi.

Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğünce hazırlanan yerli ürünlerin kullanımının teşvik edilmesi, gelişen ve değişen dünyada teknolojinin etkin bir biçimde kullanılması, bürokrasinin azaltılması ve çevreye duyarlılığın artırılması gibi başlıkların yer aldığı ve Sayın Bakanımız Adil KARAİSMAİLOĞLU Bey tarafından da ilgi ile takip edilen 10 projenin tanıtımı ve süreç yönetimi ile ilgili 18.08.2020 tarihinde vizyon toplantısı düzenlendi. Toplantının açılış konuşması Bakan Yardımcısı Sayın Selim DURSUN tarafından gerçekleştirildi.

Sayın Bakan Yardımcısı herkesin sorumluluk duygusu ile işine bağlı olması ve herkesin birbirini sevmesi durumunda projelerin en kısa zamanda faaliyete gireceğini ifade ederek bahse konu önemli projelerin hayata geçmesinin bu salonda bulunan personellere nasip olmasını temenni etti.

Denizcilik sektörünün ekonomiye katkılarının herkes tarafından bilindiğini belirten Sayın Bakan Yardımcısı ecdadımızdan kalan denizcilik kültürünün özellikle son yıllarda hızlı bir biçimde tekrar benimsendiğini ve bu yöneliminin hiçte azımsanmayacak başarı rakamlarına ulaştığını belirterek özellikle Türkiye’nin son yıllarda denizcilik alanında yapmış olduğu atılımlara da dikkat çeken Sayın Selim DURSUN başta Savunma Sanayii projelerinin yerlilik oranlarının artmasının denizcilik sektörü içinde önemli bir referans olacağını sözlerine ekledi.

Sektörün adından daha fazla söz ettireceğinden emin olduğunu belirten Sayın Bakan Yardımcısı bu başarıların hep birlikte el birliği ile başarıldığını sözlerine ekleyerek tüm proje katılımcılarına başarılar diledi, projelerin tamamıma ermesi ve hayırlı olması temennisinde bulundu. 

Sayın Bakan Yardımcısı Selim Dursun’un konuşmalarının ardından Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü Halil YILDIZ ise projelerin tanıtımına ve projelerin süreçlerine ilişkin bilgilendirme sunumu yaptı.

Genel Müdür YILDIZ, göreve başlamasının üzerinden geçen 4 aylık sürede çalışma arkadaşları ile birçok kez istişarelerde bulunduğunu, kurum personelinin iş ahlakı ve yeteneklerinin farkında olduklarını ve buna bağlı olarak ta ekipçe ülkemizin menfaatine olan birçok projenin hayata geçmesi için mesai harcadıklarını ifade etti. Günümüzde teknolojinin etkin kullanımının önemine değinen Genel Müdür YILDIZ, bürokrasinin azaltılması yönünde teknolojinin kullanımının önemine değindi.

Gemi inşa sanayisinde yerlilik oranının kademeli olarak artırılması için yapılan projenin Sayın Bakanımız Adil KARAİSMAİLOĞLU Beyefendi tarafından da özellikle takip edildiğini ifade eden Genel Müdür YILDIZ yerlilik oranının artmasının ülkemiz için ekonomi açısından da önemini vurgulayarak ülkemize girecek ya da ülkemizde kalacak olan her dövizin katma değer açısından da son derece önemli olduğunu ifade etti. Daha çevreci tersanelerin faaliyet vermesi adına da oluşturulan projeden bahseden Sayın Halil YILDIZ, Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğünün projeleri ile adından daha fazla söz ettiren bir kurum olarak ülkemizin milli menfaatlerine daha fazla katkıda bulunmak istediklerini ifade ederek projelere katkı sağlayacak tüm personellerine başarılar dileyip teşekkürlerini iletti.

Genel Müdür Halil Yıldız’ın yapmış olduğu proje tanıtımı ve projelere ilişkin soru-cevapların alınması ile yaklaşık 2 saat süren proje tanıtım toplantısı bitirilmiş oldu.

 

Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğünce belirlenen 10 Proje:

Gemi İnşa Sanayisinde Yerlilik Oranının Tespiti ve Kademeli Olarak %100’e Çıkarılması” Projemiz ile yeni inşa gemilerde yerlilik oranının artırılmasına yönelik faaliyetler yapılacaktır.

“Kıyı Yapılarında Elektronik Bilgi Belge Yönetimi” Projemiz ile hedefimiz sıfır kağıt politikasını benimsemektir.

“TARGEM Programının Bakım ve Revizyonu” Projemiz kapsamında programın daha efektif kullanımı amaçlanmıştır.

“Gemi İnşa Birim Maliyet Analizi” Projemiz ile gemi inşa sanayimizi ekonomik anlamda zorlayan unsurları bulup tesislerimizde maliyet düşürücü tedbirler hedeflenmektedir.

“Liman Tesisleri Kapasite Belirleme Kriterlerinin Tespiti” Projemiz ile limanların fiili, kurulu vb kapasite bilgilerinin tespiti sağlanacaktır.

“Askeri Tersanelerle İşbirliği” Projemiz kapsamında Milli Savunma Bakanlığı Tersaneler Genel Müdürlüğü uhdesinde bulunan askeri tersaneler ile işbirliği yapılarak gerek yönetimsel gerekse üretime yönelik bilgi ve birikimlerden faydalanması amaçlanmaktadır.

“Yeşil Tersane” Projemiz ile çevreye duyarlı, atık yönetimine önem veren tersanelerin belirli bir seviyeye ulaşmaları karşılığında sertifikalandırılmaları amaçlanmaktadır.

“Tekne Motor Seri Numarası Algoritmalarının Tespiti”  Projemiz kapsamında tekne motor markalarına ait seri numaralarının algoritmalarının tespit edilmesi ile alınarak sahte ürün şikâyetlerinin önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.

“Teknelerde Kare Kod” Projemiz ile tekneler üzerindeki kontrolümüzün artırılması amaçlanmaktadır.

“Dış Ticaretimizde Gemi İnşa Payının Yükseltilmesi İçin Yeni İnşa Miktarının Artırılması” Projemiz kapsamında ülkemiz tersanelerinin yeni gemi inşa sayısının artmasını sağlayacak çözüm önerilerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. 


Fotoğraflar